Islandes nauda, tās vērtība un, kur to tērēt.

Pietiek māžoties ar garlaicīgiem lidostu stāstiem. :) Pārejam pie kaut kā sadzīviska, proti pie naudas – tās vērtības un to, kur un cik šo naudu var tērēt. Ir grūti saprast to īsto naudas vērtību pirms un pēc krīzes/naudas devalvācijas, tāpēc uzrakstīšu tīri skaitļus un varēsiet paši spriest par to, kas ir kas.

Islandes valūta ir Islandes krona (ISK). Neiespringsim par vēsturisko attīstību šai  naudas vienībai, bet koncentrēsimies un šodienu.

100 ISK = 44,8 sant.
1000 ISK = 4,48 LVL
10000 ISK = 44,80 LVL
100000 ISK = 448,00 LVL

Tagad, kad Jums ir aptuvena nojausma kāda ir kronas – lata attiecība, pievērsīsimies veikaliem Islandē. Ir trīs populāri pārtikas veikalu tīkli:

1. “1011″ – Dārgākais no veikaliem, pielīdzināms Latvijas “Rimčikam”. Neesmu bijis, bet no dzirdētā saprotu, ka taupības nolūkos tur iepirkties nedošos.

2. “Kronan” – Veikals, kas ir lētāks, taču ne lētākais. Šajā veikalu tīklā, salīdzinājumā ar abiem pārējiem, ir nopērkami lētākie gaļas izstrādājumi (vista, lielops, jērs). Pielīdzināms “Maximai”, heh, labā “Maxima” – nostaļģija, novērtē tikai tad, kad tas vairs nav.

3. “Bonuss” – Lētākais veikalu tīkls Islandē, tur aptuveni visi produkti ir uz pusi lētāki kā Kronan’ā.  Izņemot gaļas izstrādājumus un augļus/dārzeņus, lai gan tīri teorētiski vajadzētu šo veikalu pielīdzināt Latvijas “SuperNeto”, tomēr jāsaka, ka tā nav. Tas vairāk ir “Maximas” veikals uz 50%, kaut gan tīrības un apkalpošanas ziņā nereti pārspēj “Kronan”. Āāā, vai es minēju, ka “Bonuss” pieder tam pašam īpašniekam, kuram pieder veikals “1011″? – Nu, jā, arī Islandē veco pārtiku nogrūž second-hand veikalam… Latvijā “Rimi-SuperNeto” nav unikāls gadījums. :)

Pievienoju vienu čekus no saviem pirkumiem.

Mozarella rifinn (sarīvēts mozarellas siers) – 259, 00 Kr
Big Bistro Pizza (saldētā pica) – 449, 00 Kr
Grand It. Fusilli (saldētā pica) – 229, 00 Kr
Appolo Lakkriskonfek (lakricas konfektes) – 399, 00 Kr
Fsl m kjūklingaleggi (vistas kājiņas 760 g) – 608, 00 Kr
Epli Jonagold (āboli – 1,200 g) – 145, 00 Kr
Skyr.is blaberium (jogurts) – 252, 00 Kr
Boundulle Maiskorn (makaroni) – 269, 00 Kr
Bananar Del Monte (banāni 1,300 g) – 338, 00 Kr
Kopā samaksāju: 2,948 Kr (4,48*3 = 13,44 Ls)

Spriediet paši.

P.S. Par lakricu esmu mainījis savu viedokli. Garšo ļoti.
P.S.2 Pirms devalvācijas kronas attiecība pret euro esot bijusi :

1 EUR = 280 Kr. (aptuveni)
Pēc devalvācijas attiecība bijusi: 1  EUR = 115 Kr. (aptuveni)
Tagad attiecība ir: 1 EUR = 156 Kr. (aptuveni)
Viela pārdomām…

P.S.3 Vienīgā prece, kura ir tik pat lēta/dārga kā Latvijā ir enerģijas dzērieni. Burn/RedBull – 1 Ls

P.S.4 IZGLĪTĪBA IR NEPIEKLĀJĪGI LĒTA SALĪDZINOT AR LATVIJU – kā šodien uzzināju no vienas topošās studentes University of Iceland viens mācību gads maksā aptuveni 160 Ls. JĀ, skaitlis izklausās vienkārši neticams, bet tā sanāk, ja ņem vērā to, ka viņa minēja skaitli 35000 Kr/gadā. Varat paši izrēķināt.

P.S.5 Elektronika šeit ir nedaudz dārgāka, ne tik ļoti kā pārtika, bet tomēr dārgāk. Daži no lasītājiem zin, ka man aptuveni 10 dienas pēc ierašanās Islandē nodega oriģinālais HP lādētājs, nopirku lēto universālo ķīniešu kaku par (aptuveni) 55 Ls.

P.S.6 Pēc sarunas ar islandieti sapratu, ka pašlaik 2/3 islandiešu strādā VISMAZ divos darbos. Lika aizdomāties par mentalitātes atšķirību nedaudz –> Islandieši pēc krīzes strādā divtik smagi, lai atgūtos, kamēr mēs no visa un visiem atrunājamies ar “mums jau krīze, ko ta nu vairs… ne jēga strādāt, ne balstot, ne dzīvot”.

P.S.7 Daudzi islandieši par savu valdību un banku īpašniekiem izsakās aptuveni šādi: “all those bastards should be dead”. Taču realitātē tikai divi “vainīgie” esot “paviesojušies” cietumā (uz dienām, ne mēnešiem/gadiem).

Ceru, ka kāds ekonomiskais priekšstats tika gūts. Neesiet skopi, pakomentējiet un uzdodiet jautājumus. :)